שיטת ההיגיינה הטבעית

ד"ר הרברט מ.שלטון (1985-1895).

ד"ר הרברט מ.שלטון (1985-1895).

כשאנשים שומעים לראשונה על שיטת ה"היגיינה הטבעית"  הם לרוב חושבים שמדובר במשהו שקשור לניקיון, אבל קוראים לה כך על שם אלת הבריאות מהמיתולוגיה היוונית: היגיאה.
יסודות השיטה נקבעו כבר בהיסטוריה היוונית הקדומה, ב-400 לפנה"ס, כשהיפוקרטס אמר יהיו מזונותיך תרופותיך. בהמשך הרמב"ם, שחי לפני כ-800 שנה, הדגיש שתזונה נכונה ופעילות גופנית הם יסודות עיקריים בשמירה על הבריאות.
במאתיים ועשרים השנים האחרונות היא פותחה ע"י רופאים ואנשי מדע ידועים, שטיפלו שנים רבות בחולים בשיטות טבעיות בלבד. הם הבינו שתזונה מודרנית היא הסיבה למחלות ותזונה טבעית היא אמצעי ריפוי ראשון במעלה.
ביניהם היה ד"ר הרברט שלטון אשר פרסם ספרים רבים. חלקם תורגמו לעברית ע"י אליהו לוי ז"ל שחי באמירים בהתאם לשיטה כ-50 שנה ונפטר במאי 2012 בגיל 94.

העיקרון המנחה של שיטת ההיגיינה הטבעית הוא שהגוף שואף תמיד להיות במצב של בריאות, ועושה הכול כדי לשמור עליה. אם אנחנו סובלים מבעיות בריאות זה משום שאנחנו פועלים בסתירה לחוקי הטבע. היא מאפשרת פתרונות טבעיים לכמעט כל המחלות המודרניות, גם לכאלו שמבחינת הרפואה הקונבנציונלית אין פתרון, ע"י נתינת התנאים המתאימים להחלמה. התנאים כוללים: מזון מתאים, מים, חמצן, שמש, פעילות גופנית, מנוחה, שינה מספקת ועוד. כאשר הגוף מקבל אותם הוא מצליח לעשות את פעולת הריפוי.

המטפלים בשיטת ההיגיינה הטבעית עושים זאת לרוב ללא שימוש בתרופות, צמחי מרפא, תוספי מזון, תוספי תזונה וויטמינים שונים, אלא רק ע"י תזונה מתאימה ואורח חיים.

יש לי חבר, קולגה, שטוען ששיטת ההיגיינה הטבעית מאוד מתאימה לרואי חשבון (כפי שהייתי בעבר), הכול מאוד הגיוני ומסודר. היא מסבירה עקרונות הגיוניים לבריאות הכוללים איך, מתי ומה לאכול וממה רצוי להימנע כדי שנהיה בריאים, ודוגלת בהפרדת מזונות ואכילה בהתאם לצירופי מזון.

כששומעים על העקרונות שלה הרבה פעמים חושבים שהם קיצוניים מדי, ושהאנשים שחיים ככה הם סגפנים, לא יודעים ליהנות מהחיים, חסרי שמחת חיים, חיוורים כאלה ואולי קצת "בריאים מדי".

אני חושבת ששיטת ההיגיינה הטבעית היא מאוד גמישה, מתאימה לכולם, מוסיפה הנאה לחיים, ומשנה לטובה בצורה משמעותית את ההרגשה הפיסית וגם הנפשית.
מבחינת קיצוניות אני יכולה להבין למה זה יכול להראות קיצוני, אבל זה הכול עניין של מודעות וידע, היום נראה לי קיצוני לאכול במקדונלדס.

אני מאמינה גדולה מאוד בשיטה ובטוב שהיא גורמת לכל מי מתנסה בה.

רשימת ספרים מומלצים בעברית המתבססים על השיטה והדרך להשיגם אפשר למצוא בספרים מומלצים.

למי שרוצה להרחיב את הידע שלו וללמוד לעומק את שיטת ההיגיינה הטבעית הנקראת גם הבריאות הטבעית

ובאנגלית: Natural Hygiene

אני ממליצה על הקורס של ענת ארגמן

ועל הלימודים של הרב יובל הכהן אשרוב במכללת אילמה.